Luxus

15. srpna 2011 v 12:49 | Petik |  Moje hodnocení

Luxus

Anna Godbersenová


Originální název: Luxus
Nakladatel: BB/art
Počet stran: 301
Vydání v originále: 2008
Vydání u nás: 2011

Česká anotace:
Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s uličnickým úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan roku 1899…
Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy - nebo to alespoň tak vypadá. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost.
Tento vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.
Popis příběhu obsahuje spoilery:
Příběh začíná pohřbem Elizabeth Hollandové. Ale hned v následující kapitole pokračuje tím, co předcházelo její smrti a začne se odehrávat příběh "lepších lidí" z Manhattonu.
Elizabeth se vrátila do New Yorku z Francie a doma se dozvídá nemilé novinky. Její rodina je na mizině a je to ona co ji má zachránit, tím že se provdá. O ruku ji požádá Henry, který to ovšem také nedělá z lásky, ale má k tomu své důvody. Ale do Henryho je zamilovaná Elizabethina nejlepší kamarádka, Penelope, která si nechce jen tak nechat líbit, že jí Henryho vyfoukla Elizabeth. A aby toho nebylo málo Elizabeth je zamilovaná do sluhy Willa a Henry má románek s mladší sestrou jeho nastávající.
Ale jak to nakonec dopadne? Zemřela Elizabet tragickou nehodou? Spáchala sebevraždu? Pokusil se ji někdo zabít? Nebo pořád ještě žije, když se nenašlo její tělo?


Luxus zaujme už na první pohled. A to jeho moc pěknou obálkou. A zaujme, i když začneme knihu číst. Podle anotace jsem si myslela, že to nebude nic extra, ale kniha mě příjemně překvapila. A ráda bych si ji pořídila do své vlastní knihovničky (teď jsem ji měla půjčenou z knihovny). Příběh je zajímavý, poutavě napsaný. Dozvídáme se jaké to je být dívkou z lepší společnosti konce devatenáctého století. A i když na povrch to vypadá krásně, dívky nemusí nic dělat, jsou krásné, mají nádherné šaty a dvoří se jim bohatí a neodolatelní muži, musím konstatovat že být touto dívkou není sranda. Musí se chovat jen podle etikety, nesmí na veřejnosti projevit city, nesmí udělat nic co by poškodilo pověst rodiny a těch NESMÍ je opravdu hodně.
Další věc co musím pochválit jsou začátky kapitol. Vždycky je tam napsaný "sloupek" někdy o tom co má dělat dívka z vyšší společnosti, jindy odstavce z novin nebo třeba úryvky z deníků či dopisy.
Mě osobně Luxus připomíná něco mezi Gossip Girl a příběhu o Scarlet O´Harové Jih proti Severu.


Ukázka:
"Viděla jsi svého souseda Brodyho Fishe?" pokračovala Penelopa přes hluk. "Podle mě vypadá čím dál líp."
"Vypadá," souhlasila Elizabeth. "Nepřipadá ti,že mu zmohutněla ramena?"
"No, jednou, až budeš vdaná a znuděná k smrti, s ním třeba můžeš mít krátký románek."
Elizabeth si přitiskla ruce v rukavičkách na růžové tváře. Diana tuhle reakci - prudérní a šokovanou - od sestry samozřejmě čekala, ale bylo jí Elizabeth líto, že tak zrudla. Diana se natáhla a stiskla sestře ruku "Liz, všechny víme, jak moc a moc jsi mravná, a nemyslíme si o tobě nic špatného kvůli tomu, že si myslíš, že Brody Parker Fish má hezká ramena." Odmlčela se a přejela pohledem všechny muže, mladé a staré, v jejich oblecích šitých na míru, a napadlo ji, že žádný z nich nesahá mladíkovi, na kterého myslela, ani po kotníky. "Já si to myslím taky," podpořila ji.

Hodnocení: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fashionmarkytka fashionmarkytka | E-mail | Web | 15. srpna 2011 v 12:52 | Reagovat

Ahojky na blogu mam chat a a otazku jestli chceš zvídavi dotazník a připravuju i soutež.Zajima tě blogerka Bubblegum mam tam zní zozhovor a taky s EwulQa Holly Rodriguez s nadhernym  modnim světem.Děkuju a rozhodně přid.

2 anyway anyway | Web | 15. srpna 2011 v 12:53 | Reagovat

Hodně dobráá kniha :)

3 Veru Scarllet Veru Scarllet | Web | 15. srpna 2011 v 12:54 | Reagovat

Ano. Dobrá kniha :)

4 Destel Destel | Web | 25. listopadu 2011 v 22:00 | Reagovat

Nevím, mě tohle moc nezaujalo. Koupila jsem si ji, ale na druhý díl už nejspíš investovat nebudu.
Není to tím, že by byla špatná. Jen mě tohle zrovna moc nebere a raději si koupím něco dle svého gusta.
Celkově se ale dobře četla, ty úryvky na začátku byly fajn. To, jak je to napsané, vzhled obálky a konečná úprava textu, nemá chybu. Ale co se týče děje, je to průměrné...
Hned na začátku mi bylo jasné, co se asi tak stane, nebylo to vůbec napínavé, žádné překvapivé zvraty.
Je to taková knížka na oddech, nic víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama