Školní čtivo

Sluha dvou pánů

14. ledna 2013 v 15:30 | Petik

NÁZEV: Sluha dvou pánů
AUTOR: Carlo Goldoni
POČET STRAN: 60
ZAŘAZENÍ: Světová a česká literatura do konce 19. století
ANOTACE: Stále živé dílo italského klasika patří k vrcholům commedie dell'arte. Klasickým postavám vévodí a nečekané zápletky musí řešit Truffaldino, který slouží dvěma pánům (sám netuší, že jeden z nich je dívka převlečená za muže). Temperamentní komedie vrcholí tradičně šťastným koncem milostné zápletky.
FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ: Divadelní záznam

CO NA TO ŘÍKÁM:
Co si slibovat od této knížky je to, že ji máte za chvilku přečtenou. Je to divadelní hra a tím pádem byste ji neměli číst déle než by trvalo představení. Já jsem ji přečetla asi za dvě hodiny v neděli ráno.
A dobře jsem se pobavila. Knížka vás vtáhne do děje. Dialogy jsou živé, věcné a psané jednoduše (žádné rýmy a složitosti jako má Shakeaspeare). Příjemně touto hrou strávíte pár hodin, u kterých se i pobavíte.

Kdybych já měla rozhodovat, nařídila bych, aby každý nevěrník nosil v ruce větev. A víte, jak by to ve městě vypadalo? Jako v pralese!

HODNOCENÍ:
Za příjemné počtení dávám 4 hvězdičky. Kéž by taková byla všechna povinná četba.

Želary

13. ledna 2013 v 15:06 | Petik


NÁZEV: Želary
AUTOR: Květa Legátová
POČET STRAN: 238
ZAŘAZENÍ: Česká literatura 20. a 21. století
ANOTACE: Želary jsou ucelený cyklus devíti povídek , který je navzájem propojený jednotlivými hlavními postavami. Poprvé vyšly roku roku 2001 v nakladatelství Paseka a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Děj jednotlivých povídek popisuje osudy obyvatel fiktivní stejnojmenné zapadlé horské vesnice nacházející se v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí a jejich bídu v období první republiky.

CO NA TO ŘÍKÁM:
Od knihy Želary jsem měla jisté očekávání. Co jsem tak četla názory lidí na knihu, tak se všem poměrně líbila. Děj zněl taky fajn, tak jsem si říkala, že to bude jedna z těch knih, které i když jsou do školy, tak si je užiju. Bohužel se stalo, že jsem se u této knížky hrozně zasekla a nemohla jsem se jí prokousat. A netuším proč. Možná to je tím, že jsem o vánočních prázdninách začala číst knížky co jsem dostala. Nebo tím, že je v knížce velké množství postav a já jsem se místy ztrácela v tom kdo je kdo. A nebo členěním knihy, i když má jen okolo 240 stran, tak je psaná malým písmem s drobným řádkováním a proto se zdá, že jsme pořád na jednom místě. Povídky jako takové se mi líbily a příběhy mě zaujaly, ale i přesto se mi Želary poměrně špatně četly.


HODNOCENÍ:
Knížce musím dát jenom 2 hvězdičky. I když byl děj dobrý, tak mi knížka nesedla.

Pes Baskervillský

28. prosince 2012 v 14:56 | Petik


NÁZEV: Pes Baskervillský
AUTOR: Sir Arthur Conan Doyle
POČET STRAN: 207
ZAŘAZENÍ: Světová literatura 20. a 21. století
ANOTACE:
Když je Sir Charles Baskerville náhle nalezen mrtvý v rozlehlých rašeliništích, vypadá to, že příčinou smrti byl infarkt. Nicméně dr. Mortimer se domnívá, že za smrtí nejen Sira Charlese, ale i několika předešlých generací baskervillských mužů, je jakési tajemné zvíře. Na baskervillské panství se vrací z Kanady mladý dědic a záhada rašeliniště není stále vyřešena. Dr. Mortimer se obrací na známého londýnského soukromého detektiva Sherlocka Holmese o pomoc, protože se obává, že kletba baskervillských pánů bude pokračovat. Je strůjcem postupného vymírání rodu Baskervillů skutečně nějaká nadpřirozená příšera, nebo je za tím všudypřítomná touha po bohatství?

CO NA TO ŘÍKÁM:
Pes Baskervillský je v povinné četbě, tak trošku z jiného soudku. Je to detektivní příběh a to slibuje napínavou zápletku a vyřešení záhady nás nutí číst dál.
Mě osobně se knížka četla dobře, ale až potom co jsem přelouskala nudný začátek. Až se příběh rozjede, tak se to čte rychle. Doporučuju se přes začátek dostat co nejrychleji.
To co mě potěšilo je, že to není psané z pohledu Sherlocka Holmese, ale z pohledu jeho přítele doctora Watsona. Mám podezření, že Sherloc Holmes je trochu blázen. Alespoň mně to tak připadalo.

HODNOCENÍ:
Celkově Psa Baskervillského hodnotím kladně. Myslím si, že je to jedna z těch lepších knih, co jsem si mohla v povinné četbě vybrat.

Jak je důležité míti Filipa

9. prosince 2012 v 18:05 | Petik
NÁZEV: Jak je důležité míti Filipa
AUTOR: Oscar Wilde
POČET STRAN: 96
ZAŘAZENÍ: Světová a česká literatura do konce 19. století

ANOTACE:
Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi.
Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace.
Autor nešetří břitkým humorem. Co replika to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry.

CO NA TO ŘÍKÁM:
Hned na úvod říkám, že jsem tuto knížku nečetla, ale vzhledem k tomu, že je to divadelní hra, tak jsem na ní byla v Mahenově divadle v Brně. A musím říct, že jsem ráda, že jsem místo čtení šla do divadla. Je to opravdu svělá hra, která nám přijde vtipná, i když byla napsaná už před tolika lety. Z knížky jsem četla jen pár stran, když ji četla kamarádka ve škole a podle mě se bude i číst skvěle. Hlavně ji budete mít přečtenou maximálně za 3 hodiny. Pokud se vám nechce jít do divadla a do čtení se vám taky moc nechce nebo to nestíháte, tak exituje i filmové zpracování, které se drží knížky, takže pro školní účely ideální.

HODNOCENÍ:
Musím dát plný počet, protože se mi nestává tak často, abych se u klasiky smála od začátku až do konce a ani na chvilku nazabrousila myšlenkami někam jinam.

Film: ODKAZ
Divadelní zpracování: ODKAZ

Divá Bára

17. listopadu 2012 v 15:08 | Petik


NÁZEV: Divá Bára
AUTOR: Božena Němcová
POČET STRAN: 51
ZAŘAZENÍ: Světová a česká literatura do konce 19. století
ANOTACE:
V příběhu z vesnice popisuje vz% tah jejich obyvatel k dívce z pastoušky, která se ničeho nebála, byla krásná a uměla bylinkami léčit lidi i zvířata. Byla vyjímečná, a proto ji měli za čarodějnici. Nakonec nad tmářstvím zvítězil zdravý rozum.

CO NA TO ŘÍKÁM:
Tentokrát jsem četla knížku poměrně kratší a to Divou Báru od Boženy Němcové. Je opravdu kraťoučká, takže ideální školní četba pro ty co nestíhají nebo neradi čtou.
Co může být pro některé problém, je to, že Božena Němcová píše takovou tou starší češtinou a ne každému to musí sednout. Já osobně jsem si zvykla po dvou stránkách a místo toho, aby mě to při čtení rušilo, tak se mi to líbilo. Je pěkné si přečíst něco, co je trošku jinak jazykově napsané než většina knih co čtu.
Příběh sice není nějak světoborný a akční. Ale neurazí a myslím si, že ho může přečíst každý.HODNOCENÍ:
Abych to shrnula tuto knížku jsem si vybrala dobře a doporučuju ji i dalším čtenářům.

Můj seznam maturitní četby

4. listopadu 2012 v 17:47 | Petik
Dneska jsem učitelce odesíla seznam své maturitní četby a řekla jsem si, že ho dám i sem. Aby jste věděli co zhruba v této rubrice můžete očekávat.

Světová a česká literatura do konce 19. století
1. W. Shakespeare: Romeo a Julie
2. W. Shakespeare: Sen noci svatojánské
3. Moliere: Lakomec
4. O. Wilde: Jak je důležité míti Filipa - CO NA TO ŘÍKÁM
5. C. Goldoni: Sluha dvou pánů
6. K. J. Erben: Kytice
7. B. Němcová: Divá Bára - CO NA TO ŘÍKÁM

Světová literatura 20. a 21. století
8. E. M. Remarque: Tři kamarádi
9. A. Hailey: Letiště
10. A. Hailey: Konečná diagnóza
11. A. C.Doyle: Pes baskervilský - CO NA TO ŘÍKÁM
12. F. Christiane: My děti ze stanice ZOO

Česká literatura 20. a 21. století
13. V. Dyk: Krysař
14. V. Kaplický: Kladivo na čarodějnice - CO NA TO ŘÍKÁM
15. K. Poláček: Bylo nás pět
16. O. Pavel: Smrt krásných srnců
17. J. Otčenášek: Romeo, Julie a tma
18. J. Škvorecký: Prima sezóna
19. M. Viewegh: Román pro ženy
20. K. Legátová: Želary

Kladivo na čarodějnice

21. října 2012 v 17:34 | PetikNÁZEV: Kladivo na čarodějnice
AUTOR: Václav Kaplický
POČET STRAN: 335
ZAŘAZENÍ: Česká literatura 20. a 21. století
ANOTACE:
Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů. Umučili a zaživa upálili přes stovku nevinných obětí. Historický román zachycuje velký inkviziční proces z konce 17. století, v němž bylo přes sto osob ze severní Moravy obžalováno ze spolku s ďáblem a odsouzeno k upálení.


CO NA TO ŘÍKÁM:
Kladivo na čarodějnice je knížka, která není pro každého. Někomu komu v knížkách vadí násilí a nespravedlnost bych ji nedoporučovala. Ale pro ty co viděli film a nechcou se do knížky pouštět, říkám, že knížka není tak drsná jako film.
Mě se Kladivo docela líbilo. Je to psané takovým čtivým stylem, akorát s čím já osobně jsem měla problém, bylo to, že mě v knížce častokrát vytočila některá z postav tak, že jsem přestala číst a musela jsem to "rozdýchat" než jsem mohla pokračovat.
Dál je to spíš knížka pro ty, kterým nevadí větší počet stran. Já osobně jsem ji pro nedostatek času četla asi tři týdny. A to mě hrozně rozčiluje, vzhledem k tomu, že jednu knížku čtu maximálně týden.
Kladivo na čarodějnice je knížka o které bych u maturity měla co říct.

HODNOCENÍ:
U Kladiva na čarodějnice jsem se dlouho rozhodovala, kolik hvězdiček mu mám dát. Je to něco mezi 2 a 3 hvězdičkami. Ale nakonec jsem se rozhodla pro dvě. Ale příjde mi, že je to málo. Knížka se mi celkem líbila. Autor dokázal skvěle vykreslit všechny postavy. Ale příjde mi, že kdybych dala hvězdičky 3, tak bych křivdila jiným knížkám a to nechci.

Školní čtivo

21. října 2012 v 13:21 | Petik
Konečně jsem se dokopala k tomu začít s touto novou rubrikou. A v tomto článku bych vás ráda seznámila s tím o co vlastně půjde. Nechci to pojmout tak, že když jsou to knížky do školy, tak napíšu od A do Z o čem to bylo. Takových článku na netu je spousta. Spíš bych to ráda pojala tak, že bych nějakou anotací jenom nastínila tématiku a potom bych vám řekla svůj názor, jestli se mi to líbilo nebo ne. Jestli podle mě má cenu to číst. Mě osobně by pomohlo, kdyby mi někdo řekl co z povinné četby si mám přečíst. Protože vybrat si 20 knih k maturitě a pak k nim nemít co říct je docela průšvih. Proto bych ocenila, kdyby jste do toho zapojili i vy čtenáři a když máte na knihu o které se budu zmiňovat jiný nebo i stejný názor, řekněte to. A to platí, když jste z povinné četby četli knížku, která se vám líbila podělte se o to. Myslím, že nejen já ocením doporučení.
 
 

Reklama